APIMONDIA 2019
46. Apimondia – Uluslararası Arıcılık Kongresi
08-12 Eylül 2019, Montreal, Kanada

 

 

46. Apimondia – Uluslararası Arıcılık Kongresi (APIMONDIA 2019), 8-12 Eylül 2019 tarihleri arasında Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenecek

 

Dr. Peter Kozmus Apimondia Başkan Yardımcısı

APIMONDIA Başkan Yardımcısı’ndan:

Değerli arıcılar, bilim insanları, katılımcılar ve arı dostları

Apimondia adına, sizi 8-12 Eylül 2019 tarihleri arasında Kanada’nın Montréal kentinde düzenlenecek olan 46. Apimondia Uluslararası Apiculture Kongresi 2019’a davet etmekten mutluluk duyuyorum.

Öncelikle, 20 Ekim 2018’de ağır bir hastalık nedeniyle vefat eden saygıdeğer eski Apimondia Başkanımız Bay Philip McCabe’yi saygıyla anmak istiyorum. Apimondia Federasyonu’ndaki adanmışlığı ve çalışmaları hepimiz için örnektir.

Arıcılık, büyük ölçüde çiftçilere bağlı olan bir tarım endüstrisidir. Ancak çiftçiler, arılar için tehlike oluşturabilecek farklı bitki koruma ürünlerini kullanarak arazide çeşitli ürünler yetiştiriyorlar. Bu nedenle çiftçiler ve arıcılar arasında iyi bir işbirliği vazgeçilmezdir, çünkü çiftçilerin de polinasyona bağlı bazı tarımsal bitkilerin üretimi için arılara ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle bu yılki kongre teması budur: Tarımda birlikte çalışmak. Bu, yalnızca bu alandaki tüm aktörlere yeterli bilgi sağlayarak çözülebilecek bir zorluktur.

Arıcıların karşı karşıya olduğu birçok zorluk vardır. Bal ve diğer arı ürünlerinin pazarlanması ve ticareti bu zorlukların başında gelmektedir. Arılar tarafından toplanan ve arıcılar tarafından sağılan ballar, son tüketiciye orijinal kalitesi ile ulaşmaz ve böylece balın ve arıcıların itibarı azalır. Bu nedenle, piyasanın acil olarak daha iyi düzenlenmesine ve balın makul fiyatlarda analizlerine ihtiyacımız vardır; bu da orijinal ürünleri tağşişli olanlardan açıkça ayıracaktır.

Ayrıca küresel iklim değişikliği, küreselleşme, arı hastalıklarının ve zararlı böceklerin taşınması, yeni teknolojilerin uygulanması ve benzeri zorluklar ile de karşı karşıyayız. Bu yüzden tarihte hiç olmadığı kadar hızlı bir bilgi aktarımına ihtiyacımız var.

Son zamanlarda birçok ülkede ve bölgede, kamuoyunda arıcılığın itibarının artmasıyla hepimiz mutlu ve gururlu olabiliriz. Bu çok önemlidir, çünkü arıcılıktaki bazı sorunlar, biz arıcılar tarafından çözülemez ve o konularda kamuoyunun ve yetkililerin desteğine ve yardımına ihtiyacımız var.

Kuşkusuz, 20 Mayıs Dünya Arı Günü (World Bee Day) buna büyük katkı sağlamıştır; ayrıca sektöre daha fazla görünürlük sağlamak için birçok fırsat sunmaktadır.

Bununla birlikte, arıcılıkta ancak güncel bilgilerle ve bunların aktarılmasıyla çözülebilecek birçok başka zorluklarla da karşı karşıyayız. Bu nedenle, 46. Apimondia Kongresi’ne katılma fırsatı bulmanızı içtenlikle tavsiye ederim. Ayrıca Kanada’daki arıcılık ve bu ülkenin zengin kültürel ve doğal mirası hakkında da pek çok şey öğrenme fırsatınız olacak.

Sizi Montréal’de görmek için can atıyorum!

Dr. Peter Kozmus
Apimondia Başkan Yardımcısı
ÖNEMLİ TARİHLER

Kayıtlar

31 Temmuz 2019 En Son Tarih
Bildiri Gönderim 15 Mart 2019 Bildiri Kabulleri Sona Ermiştir
Otel Rezervasyon 24 Temmuz Son Tarih
Çalıştaylara Kayıt 31 Temmuz 2019 Son Tarih
KONGRE RESMİ HAVAYOLU

 

 

KONGRE BİLGİLERİ
Tarih     : 08-12 Eylül 2019
Yer        : Montreal, Kanada
Organizasyon