Medipol Apiterapi Merkezi

Türkiye’nin, Sağlık Bakanlığı onaylı ilk Apiterapi Merkezi

 

 

APİTERAPİ 

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği 27/10/2014 tarih ve 29158 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu bağlamda;

Apiterapi; Arı ve arı ürünlerinin insan vücudu için koruyucu ve bazı hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı uygulama yöntemi olarak kullanılması biçimidir. Başlıca arı ürünleri bal, balmumu, arı poleni, propolis, arı sütü ve arı zehridir. 

Arı zehri uygulaması; İnsan vücudunun belirli noktalarına arı zehri bileşiklerinin tamamının veya bir kısmının lokal olarak uygulanmasıdır. 

Apipunktur uygulaması; İnsan vücudunun belirli noktalarına arı iğnesi yerleştirilerek yapılan bir uygulamadır. 

 

Apiterapi Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır? 

Bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil vb. arı ürünleri antioksidan değeri yüksek ürünlerdir ve özellikle bağışıklık sistemini düzenleyici ve destekleyici olarak kullanılmalıdır.  Bal, yara ve yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Arı zehri ise özellikle kas-iskelet sistemini etkileyen bazı nörolojik ( MS, ALS, Parkinson Hastalığı vs) ve romatizmal rahatsızlıklarda( RA, Ankilozan Spondilit vs) görülen kas-eklem sorunlarında ve miyalji, fibromyalji, artralji, nevralji gibi ağrılı durumlarda  kullanılmaktadır. 

Apiterapi Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Bu ürünlere allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Özellikle arı zehrine allerjisi olanlarda hayati tehlike oluşabilir.

Apiterapi  arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi ve aşırı hassasiyeti olanlarda uygulanmamalıdır.

Bal ve polen gibi arı ürünleri, henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan 1 yaş altındaki çocuklara önerilmemektedir.

Ciddi organ yetmezliği olanlarda, şiddetli enfeksiyon durumlarında, karaciğer fonksiyon bozukluğu durumlarında da arı zehri uygulanmamalıdır.

Beta bloker grubu ilaç kullananlarda arı zehri uygulaması risklidir.  

Gebelik ve emzirme dönemlerinde de arı zehri uygulaması önerilmemektedir.

Apiterapi Hangi Tedaviye Destek Amaçlı Kullanılır?

Arı ürünleri bağışıklık sistemine destek amaçlı kullanılabilir.  

Yara ve yanık tedavisinde bal içeren ürünler tedaviye destek amaçlı kullanılmaktadır.

Apiterapide arı zehri uygulaması kas-eklem sorunlarının eşlik ettiği Nevralji, Fibromiyalji, Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, MS, ALS, Parkinson Hastalığı, Lyme Hastalığı tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır.

Apiterapi Nasıl Uygulanır?

Cilde arı zehri uygulaması için canlı arı iğnesi veya arı zehri içeren ekstraktların bulunduğu enjeksiyonlar ya da arı zehri içeren merhemler kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde arı venomu alerjisi olup olmadığı test edilmelidir.  Alerji durumunun sonradan da gelişebileceği akılda tutulmalı ve uygulama yerinde mutlaka acil durumlarda hastaya müdahale edecek yetkili personel ve yaşam destek ünitesi bulunmalıdır. Uygulamanın ne sıklıkla yapılacağı hastadan hastaya değişmektedir. Kronik nörodejeneratif ve romatolojik hastalıklar için başlangıçta haftada 2-3 seans uygulanır. Gerektiğinde arı iğne sayısı veya arı zehri dozu giderek artırılabilir.  

Ağızdan kullanılan arı ürünleri (bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil, vb.)  için kimyasal analizler yapılmalı ve bu ürünler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Standardları Enstitüsü talimatlarına uygun olmalıdır.  Bu ürünlerin kalite kontrolü yapılmış olmalıdır.

Apiterapi Alanında Doğru Bilenen Yanlışlar Nelerdir?

Ürünlerin dozu konusunda dikkatli olmak gerekir. Fazla doz kullanmak daha faydalı olacağı anlamına gelmeyebilir. Dozaj konusunda apiterapi uzmanına danışılmalıdır.

Bal her ne kadar şifalı bir ürünse de Şeker Hastaları tarafından kullanımı uzman gözetiminde olmalıdır. Bu hastalar kullanacakları balın çeşidi ve dozajı konusunda dikkatli olmalıdır.

Yara ve yanık tedavisinde kullanılacak balda belli şartlar aranmaktadır. Özellikle göze bal uygulamalarında kullanılacak balın temizliği ve asitlik değeri önemlidir. PH değeri çok düşük olan ballar göze uygulanmamalıdır.

Propolis içeren ürünlerin kullanım şekli üründen ürüne değişmektedir. Yoğunluk ve alkol içerip içermediği dikkate alınarak nasıl kullanılacağı konusunda apiterapi uzmanı ile görüşülmelidir. Ağır metal içeren propolisler kullanılmamalıdır.

Herkesin bünyesi farklıdır

Bazı kişilerin vücudu arı ürünlerine aşırı hassasiyet gösterebilir. Arı ürünleri, bunlara allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Özellikle arı zehrine allerjisi olanlarda anaflaksi denilen hayati tehlike oluşabilir. Daha önce kendisini arı sokmuş ve allerjisi olmamış bir kişide sonradan allerji gelişebilir. Ayrıca bir arı cinsinin zehrine allerjisi olmayan kişide diğer bir arı cinsi zehri reaksiyon verebilir. Mesela, bir kişinin yaban arısına allerjisi olmaması balarısına da olmayacağı anlamına gelmez.

Arının soktuğu yerde küçük çaplı bir kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve hafif bir ağrı olması beklenen bir durumdur ve genelde bir gün sonra bu durum azalır. Bunun ötesinde reaksiyonlar mutlaka allerji açısından değerlendirilmelidir. Hastanın fenalaşma hissetmesi, baygınlık, solunum güçlüğü yaşaması aşırı hassasiyet işaretidir ve böyle bir durum varsa genelde uygulamadan 15-20 dakika içinde kendini belli eder ve yetkili sağlık birimine haber verilmesi gerekir. Aşırı hassasiyet tablosunda adrenalin, antihistaminik ve steroid tedavisi gerekebilir.

Bu Yöntemi Uygulayan Kişide Olması Gereken Özellikler (Sertifika, Eğitim vb.) Nelerdir?

Apiterapi uygulamaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir Apiterapi Ünitesi veya Apiterapi Uygulama Merkezinde, Apiterapi Uzmanlığı sertifikalı tabip tarafından yapılabilir. Apiterapi uzmanın bu konuda tecrübeli olması da önemlidir.

 

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Arı zehri uygulaması sonrası hasta uygulama merkezinden hemen uzaklaşmayıp 30 dakika kadar beklemelidir.  İyi hissedilmeyen durumlarda derhal yetkili sağlık personeline başvurmak gerekir.

Tedavi sonrasında (aynı gün) ağır egzersiz ve ağır yiyeceklerden kaçınılması ve tercihen dinlenerek geçirilmesi önerilir.

Tedaviden sonra aşağıdaki durumlar oluşabilir;

*Şikâyetlerinizde gittikçe artan iyileşme hali,

*Şikâyetlerinizde ani-hızlı bir iyileşme sonrasında yavaş yavaş etkinin azalması,

*Şikâyetlerinizde herhangi bir değişiklik olmayabilir.

Daha sağlıklı bir yaşam için, -hastanın primer hastalığına göre değişmekle birlikte- tedavi için yapılan apiterapi uygulamasının yanısıra, sigara ve alkolden uzak durulması, varsa hipertansiyon, kalp problemleri veya şeker hastalığının tedavisi ve sağlıklı beslenme de önem taşımaktadır. 

 

 

 

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ APİTERAPİ MERKEZİ
-Sağlık Bakanlığı onaylı ilk Apiterapi Merkezi-
 • Adres: Birlik Mahallesi, Bahçeler Cd. No:5, 34230 Esenler, İstanbul, Turkey
 • Telefon: 0212 440 10 00
 • Çalışma saatleri: 16:00-17:30 (P.tesi, Çarş., Cuma)
 • Web sitesi: http://esenler.medipol.edu.tr/
 • Çalışma Zamanları:
  P.tesi  | 16:00-17:30
  Çarş.   | 16:00-17:30
  Cuma  | 16:00-17:30
 • Konsültasyon için | 0212 440 10 00

Nerede?
Medipol Apiterapi Merkezi, TEM Avrupa Otoyolu üzeri Göztepe çıkışında, Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi’ndedir.

Mecidiyeköy’den
141M KSS Eğt. ve Arş. Hastanesi-Mecidiyeköy
97M Güneşli-Mecidiyeköy

Taksim’den
89T Atakent Mahallesi-Taksim
89C Başakşehir-Taksim

Beyazıt’tan
91E Göztepe Mahallesi-Beyazıt

Eminönü’nden
97GE Güneşli-Eminönü

İETT hatları ile “Mehmet Akif Ersoy Cd. durağında ininiz.

Bakırköy Mezarlık’tan Birlik Mahallesi’ne gelen minibüslerle,
Topkapı’dan kalkan minibüslerle,
Bağcılar’dan kalkan Çiftlik minibüsleriyle Birlik Mahallesi’nde inip hastanemize ulaşabilirsiniz.

T1 Kabataş–Bağcılar

Tramvayın son durağı olan Bağcılar’dan, Birlik Mahallesi minibüsleri ile hastanemize ulaşabilirsiniz.

M3 Kirazlı–Başakşehir/Metrokent

Mahmutbey metro durağında inerek, Birlik Mahallesi minibüsleri ile hastanemize ulaşabilirsiniz.

MarmaRay (Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme) | http://www.marmaray.gov.tr

Sirkeci metro durağında inerek, Eminönü’nden 97GE Güneşli-Eminönü otobüsünü kullanarak Mehmet Akif Ersoy Cd. durağında ininiz.

TEM otoyolunun (E-6) Anadolu yakası yönünden geldiğinizde; İSTOÇ tarafına dönün. Hastanemizin tabelalarını takip ederek önce TEM otoyolunun (E-6) üzerinden geçin. Bağcılar yönüne doğru devam ettikten sonra yine hastanemizin tabelalarını takip ederek hastanemize ulaşabilirsiniz.

Trakya yönünden gelenler; TEM otoyolu Bağcılar çıkışından Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi yönlendirmelerini izleyerek hastanemize ulaşabilirsiniz.